Wiosna, wiosna… zróbmy chustę!

Źródło: Ravelry
Źródło: Ravelry
Źródło: Ravelry
Źródło: Ravelry

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy czekamy na pierwsze cieplejsze dni, żeby zrzucić grube kurtki, czapki i rękawiczki. Poza oczywistym, że czekam na poprawę temperatury, dla mnie początek wiosny to oczekiwanie na kolory. Te kilka zimowych miesięcy dało mi w kość. Smog, areszt domowy i zewsząd otaczająca szarzyzna za oknem. Właśnie jak wyglądałam przez okno, w mojej głowie zaczęła się kłębić myśl o pięknej, kolorowej chuście na wiosnę. W Internecie aż kipi od różnorodności wzorów i kolorów. I jak tu się zdecydować na jedną? Ale, ale… Chusta, chuście nie równa. Nie byłabym sobą gdybym nie zrobiła małego rozeznania. Poniżej przedstawię Wam moje inspiracje chustowe wraz z garstką informacji na temat każdej z nich (jak klikniecie na zdjęcie to przekieruje Was na stronę z wzorem). A na samym dole znajdziecie małą niespodziankę.

• Ardent by Janina Kallio
Jak mówi sama autorka – prosta i szykowna. Taka właśnie jest ta chusta. Ponadczasowa klasyka i elegancja. Zalecana włóczka typu super fine z merynosa z jedwabiem. Idealna na wiosnę.

Źródło: Ravelry

• Promise me by Boo Knits
Chusta delikatna i romantyczna. Nie wybacza pomyłek, ale efekt jest wart wysiłku. Zwiewna i eteryczna. Zalecana włóczka typu lace z merynosem lub jedwabiem.

Źródło: Ravelry

Pineapple Peacock Shawl by Amy Gunderson
Chusta z rodzaju tych bardzo efektownych. Myślę, że każdy kto przeglądał kiedyś wzory na chusty, trafił na tzw. „ananasy”. Wcześniej trafiłam na wzór na druty, a ten jest na szydełko. Zalecana włóczka akrylowa, dość gruba, ale uważam, że jeżeli ktoś nie przepada za akrylem, to może spróbować wykonać ją z włóczek mieszanych (np. bawełna z akrylem) lub z bawełny.

Źródło: Ravelry

Lost in time by Johanna Lindahl
Chusta o prostej, powtarzalnej strukturze. Dzięki wykorzystaniu różnokolorowych włóczek można uzyskać bardzo przyjemny efekt. Jak mówi sama autorka „można podczas robienia stracić poczucie czasu”. Projekt można dostosować do własnych upodobań w kwestii rozmiaru chusty, szydełka i typu włóczki. Autorka rekomenduje natomiast wykorzystanie włóczki bawełnianej oraz mieszanej, np. bawełna i akryl.

Źródło: Ravelry

Reyna by Noora Laivola
Co zrobić z jednego motka wełny? Oto odpowiedź. Autorka zapewnia, że wystarczy jeden motek włóczki typu super fine. Pomijając aspekt praktyczny (to mi się podoba!), nie można odmówić tej chuście uroku. Projekt dodatkowo daje pewną wolność w wyborze włóczki i drutów, ponieważ efekt może być bardziej zwarty bądź bardziej zwiewny. A na koniec najlepsze – wzór jest darmowy.

Źródło: Ravelry

Love in a Mist by Boo Knits
Urokliwa i prosta. Sama autorka zapewnia, że zrobienie tej chusty to przysłowiowa bułka z masłem. Mimo prostoty, border z biżuteryjnym akcentem robi całą robotę i nadaje charakter. Możliwe wykorzystanie większości włóczek typu super fine mieszanych, np. wełny z jedwabiem.

Źródło: Ravelry

• Secret Paths by Johanna Lindahl
Muszę przyznać, że to chyba jest najpopularniejsza chusta na szydełku. Prosta i powtarzalna struktura aż się prosi, żeby poszaleć z kolorystką. Systematyczny wzór pozwala na dostosowanie wielkości chusty do osobistych upodobań. A mnie i tak najbardziej ujmują frędzle na końcu. Zalecana włóczka to bawełna z akrylem, ale myślę, że możemy spokojnie poeksperymentować.

Źródło: Ravelry

• Rheinlust by Melanie Berg
Ta chusta wyróżnia się wzorem na tle całego zestawienia. Ale jest równie piękna i chętnie bym miała ją w szafie. Nietypowy wzór inspirowany falami, a do tego idący po skosie, przyciąga wzrok. Zalecana włóczka typu super fine.

Źródło: Ravelry

Sweet Dreams by Boo Knits
Najbardziej wytworna i szykowna z chust, jaką ostatnio widziałam. Efekt zapiera dech w piersiach. Wzór daje pewną wolność twórczą, przez co chusta staje się jedyna w swoim rodzaju. W tego typu chustach zalecana jest włóczka typu lace. Możliwe wykorzystanie merino bądź jedwabiu. Zdecydowanie warta wysiłku.

Źródło: Ravelry

Echo Flower Shawl by Jenny Johnson Johnen
Wyjątkowo zwiewna i efektowna. Elementy inspirowane kwiatami i naturą nadają tej chuście wyjątkowy charakter. Zalecana włóczka typu lace – autorka użyła merino z dodatkiem jedwabiu i kaszmiru, ale równie piękna będzie wykonana z samego jedwabiu (także typ super fine).

Źródło: Ravelry

Przyznam Wam szczerze, że najbardziej mnie urzekła Echo Flower oraz jej kwiatowe motywy. Już poprosiłam moją rodzinną dziewiarkę o taki piękny prezent na wiosnę 😉 A Wam która najbardziej się podoba?

Na koniec obiecana niespodzianka. Co jakiś czas będę specjalnie dla Was wrzucać tutaj wyjątkowe tablice do pobrania. A na nich będą zebrane najważniejsze informacje z danej tematyki. Powoli będę się rozkręcać. Dzisiaj przygotowałam dla Was podstawy – zestawienie rodzajów włóczek wraz z ich zastosowaniem. Enjoy!

Tablica – rodzaje włóczek (grubość)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.